Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir

Nasıl Gidilir

ARABAYLA

   İstanbul’dan Bozcaada'ya arabayla gelmek için Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekiyor. Boğazı deniz yoluyla, arabalı feribot kullanarak geçmek için farklı seçenekleriniz bulunuyor:

    * Gelibolu - Lapseki (20 dak)
    * Eceabat - Çanakkale (15 dak)
    * Kilitbahir - Çanakkale (7 dak)
    
   Gestaş'ın Çanakkale Boğazı'nda düzenlediği sefer saatleri için tıkayın :
https://www.gdu.com.tr/

   Çanakkale Boğazı'nı geçtikten sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

- İzmir yönünden gelirken, Çanakkale'ye uğramadan, Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

Hızlı Feribot

Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında Yenikapı - Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki Bozcaada iskelesine varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar düzgün olmasa da manzarası daha güzel . Böylece sadece 3 saat araba kullanarak İstanbul'dan adaya ulaşmış oluyorsunuz.

Karadan Mesafeler

  • İstanbul – Bozcaada     400 km.
  • Ankara – Bozcaada      710 km.
  • Bursa– Bozcaada         320 km.
  • İzmir – Bozcaada          280 km.
  • Çanakkale - Bozcaada   60 km.

OTOBÜSLE

   Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketi tarafından seferler düzenliyor. ( Çanakkale Truva, Kamil Koç, Metro, Pamukkale). Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Kış döneminde Ezine son durak oluyor. Büyük otobüslerin adaya geçmesi yasak, zaten direk ada merkezine yanaştığınız için otobüse ihtiyacınız da olmuyor.

   Kış döneminde son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye varılabilir.

UÇAKLA

   Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. THY'nın İstanbul ve Ankara'dan Çanakkale'ye direk uçuşları bulunuyor. Yolculuk 50 dakika sürüyor.

   Çanakkale Havaalanı'na indikten sonra servis aracı ya da taksi ile Çanakkale otobüs garına, buradan saat başı kalkan minibüslerle 1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Taksi ile yolculuk 50 dakika sürüyor.
 

DENİZ ULAŞIMI

Arabalı Feribot Seferleri

   Bozcaada’ya ulaşım Gestaş tarafından, feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saat sürüyor. Yaz sezonunda iki feribot karşılıklı çalışıyor. Yazın 45 dakikada bir yapılan seferler, kışın günde üçe kadar inebiliyor. Yazın adaya gidiş ve dönüşte araçların online rezervasyon yapmaları gerekiyor. Feribot bileti gidiş dönüş kesiliyor.

Çanakkale'den Bozcaada'ya Seferler

   Çanakkale-Bozcaada arasına sadece yayalar için ulaşım imkanı bulunuyor. 2019 itibariyle her sabah 9'da Çanakkale'den kalkan bir gezi teknesi akşam 19'da adadan dönüş yapıyor.